Jak na montáž dřezu Franke a jak o něj pečovat?

U dřezů Franke je zajímavé, že si můžete vybrat z několika variant montáže. Jednak je tu klasická horní montáž, kdy v podstatě dřez uložíte do otvoru v kuchyňské lince. Tady máte asi nejvíce možností, co se týče rozměrů, tvarů a dalších parametrů dřezu. Tímto způsobem se většinou montují i dřezy s plochým okrajem, který vytváří jen malinké převýšení oproti desce.

Klasický nerezový dřez s horní montáží nainstalujete poměrně jednoduše, tak že si obkreslíte dřez nebo dodanou šablonu a provedete výřez. Ještě před instalací dřezu samotného je vhodné provést instalaci sifonu a ventilu. Na dřez nasadíte fixační příchytky (někdy jsou tam už z výroby), na okraje otvoru pak dáte silikon nebo jinou těsnicí hmotu a opatrně dřez do otvoru spustíte. Poté už jen utáhnete fixační příchytky (použijte radši ruční šroubovák, ať nestrhnete závit) a zbavíte se přebytků těsnicí hmoty po obvodu dřezu.

Spodní montáž a montáž do roviny

Další možností je spodní montáž, kdy dřez dokonale splyne se samotnou deskou. Údajně je to dobré řešení z hygienických důvodů (deska i dřez se snadněji čistí) a hodí se hlavně pro různé luxusní linky z žuly, dřeva a podobně.

Poslední možností je montáž do roviny, kdy je použit v podstatě dřez s plochým okrajem, ale nevzniká převýšení oproti lince. Tato varianta je ale podle mě poněkud montážně náročnější, protože je nutné vyfrézovat speciální montážní drážku. Proto je toto řešení vhodné jen pro určité typy linek.

Jak se o dřezy starat?

Ačkoli jsou zrovna dřezy Franke docela kvalitní a trvanlivá záležitost, neznamená to, že se o ně už nebudete muset starat a udržovat je. Minimálně pokud chcete, aby zůstali v dobrém stavu, tak je nějaká ta péče nezbytná (více o tom, jak udržet dřez v dobrém stavu je zde).

Naštěstí to není nic složitého a základní údržba spočívá de facto v tom, že budete pravidelně umývat nádobí, čímž se čistí i dřez. Obyčejná ochrana proti vápenatým usazeninám potom spočívá v čištění dřezu nějakým vhodným saponátem.

Nerezové dřezy

Nerezové dřezy jsou hodně odolné a z hygienického hlediska velice praktické. Nerez je samozřejmě – jak název napovídá – dobře chráněn proti korozi, špína se na něm příliš nedrží, a když už ano, snadno se vyčistí. Problém může být časem třeba ztráta lesku. Tomu lze ovšem předejít používáním různých speciálních přípravků na leštění.

Větší problém jsou samozřejmě případné škrábance. Těch se ovšem budete těžko zbavovat, proto je nejrozumnější jim předcházet. Proto pro čištění dřezu rozhodně nikdy nepoužívejte drátěnku! Nerezovým dřezům škodí také některá bělidla a čističe na stříbro nebo silnější kyseliny. Problém můžou představovat i některé agresivní suroviny a potraviny, pokud budou ve dřezu působit (sůl, ocet a podobně).

 

Další materiály

Protože se bavíme o dřezech Franke, tak si ve zkratce řekneme i něco o údržbě dřezů fragranitových a tzv. tectonitových.

Co se týče fragranitových dřezů, ty jsou opravdu velmi odolné a péče o ně je dost snadná. Podle dostupných informací a zkušeností stačí k čištění používat nylonový kartáč a nějaký saponát. Zbytky saponátu je však vždy nutné pečlivě umýt

V případě nějakých zatvrzelejších skvrn na fragranitu nebo tectonitu se doporučuje například slabý roztok bělidla, bílý ocet nebo i jen obyčejný saponát na nádobí. Naopak je nutné se vyhýbat zásaditým přípravkům (na rozdíl od nerezu, kterému vadí především kyseliny), jedná se například o louh nebo čpavek. V těchto dřezech by také neměla stát delší dobu voda, kvůli vytváření vodního kamene.

Více o typech a materiálech například ZDE.