Jak si vybrat kuchyňský dřez?

Každý kuchař ví, že doba strávená v kuchyni se dělí víceméně mezi dřez a sporák (potažmo troubu), přičemž doba, kterou si uzme dřez, může být snad i významnější. Umývání nádobí je jen jedním z mnoha aspektů a účelů, kterým kuchyňský dřez slouží. Stejně tak se uplatňuje jako odkládací prostor, při přípravě surovin, pro soustavné oplachování rukou a tak dále.

Výběr vyhovujícího dřezu je tedy zásadní pro každého, kdo se věnuje kuchyňským činnostem. V tomto článku se podíváme, na jaké parametry byste se měli při pořizování tohoto vybavení zaměřit. Vybírat se samozřejmě dá podle různých měřítek – velikost dřezu, tvar, plánované příslušenství, dispozice kuchyňské linky, design, cena, materiál a tak dále. Pojďme si proklepnout alespoň ty hlavní.

Typ dřezu

Dřezy se dají jistě otypovat z různých hledisek, já mám teď na mysli rozdělení na obyčejný, jednodílný dřez, dřez s odkládacím prostorem, s vaničkou, případně kombinovaný.

Jednodílný dřez

Podle mě se jedná o zcela dostačující typ pro běžné používání. Tvoří ho pouze samotná „vana“, potažmo zadní část pro baterii. Bývá nejlevnější a nejjednodušší na montáž.

Dřez s odkládací plochou

Součástí dřezu je přímo „integrovaná“ plocha určená k odkládání zejména mokrého nádobí, ale může sloužit také jako pracovní prostor a podobně.

Výhodou je podstatně snazší čištění než u samotné linky a odolnost vůči vlhkosti. Odpadá potřeba různých odkapávačů atd., které je pak nutné extra umývat. Na této ploše můžete navíc pohodlně pracovat třeba s mokrou zeleninou, aniž by vám voda tekla všude kolem po lince z pracovní desky a podobně.

Dřez s vaničkou nebo dvojitý dřez

Dřez může být rozdělen na dvě části. Buď může jít o méně objemnou vaničku, nebo o prakticky rovnocennou druhou část. Takovéto dřezy se uplatní spíše ve větších domácnostech, kde se vaří opravdu hodně, anebo v profesionálních kuchyních. Řešení je to velmi praktické (můžete např. v jedné části škrábat zeleninu a do druhé ji odkládat apod.), ale také prostorově náročnější.

Samozřejmě existuje i varianta dřezů, která kombinuje jak rozdělení na dvě části, tak i odkapávací plochu.

Hloubka dřezu

Tento faktor při výběru nepodceňujte. Mělký dřez (cca pod 18 cm) je totiž docela nepraktický a asi z něj nebudete nadšeni. Jako přijatelné řešení se může tato varianta jevit v menších a málo využívaných kuchyních s myčkou apod. Pokud nevaříte a jen si občas ohřejete čínskou polévku a opláchnete hrnek od kafé, vystačíte pravděpodobně i s velmi mělkým dřezem třeba okolo 15 cm.

Dřez v běžné domácnosti, kde se vaří a tak dále, by však měl mít hloubku minimálně cca 18 cm! (O tom, že dostatečně velký dřez je vážně důležitý více zde).

A konečně materiál!

Materiál patří samozřejmě k nejdůležitějším faktorům, protože právě na něm závisí životnost dřezu, vzhled i praktické a hygienické vlastnosti nebo odolnost vůči poškrábání či jinému poškození (něco dalšího zde).

Nerez, smalt a plast

Nerez dnes jasně vede. Důvodem jsou optimální vlastnosti, ale také přijatelná cena. Nerez je odolný vůči korozi, vysoké teplotě i dalším vlivům a snadno se čistí. Smaltové dřezy jsou už dnes poměrně zastaralá a okrajová záležitost a spíše dosluhují ve starších kuchyních. Plastové dřezy se také netěší přílišné popularitě – a to právem.

SMC a granitové dřezy

Jedná se o zajímavé, moderní varianty, které mohou svými vlastnostmi často předčít dřezy nerezové. Nevýhodou je však obvykle poněkud vyšší cena takových dřezů. Jsou vhodné do moderních, stylových nebo luxusních kuchyní.